Bota

Tërmeti në Itali, tmerri i të mbijetuarve: U shkatërrua gjithçka në 10 sekonda  

A man walks in front of rubble in Amatrice, central Italy, where a 6.1 earthquake struck just after 3:30 a.m., Italy, 24 August 2016. The quake was felt across a broad section of central Italy, including the capital Rome where people in homes in the historic center felt a long swaying followed by aftershocks. 
ANSA/ MASSIMO PERCOSSI

a

“Shpëtova për mrekulli, sepse sapo u zgjova për të shkuar në punë. Sapo u ngrita nga shtrati ndjeva lëkundjet. 10 sekonda mjaftuan për të shkatërruar gjithçka.” Kështu deklaroi Marko, operator ekologjik në Amatrice, i cili i mbijetoi tërmetit të fuqishëm që tronditi Italinë qendrore, në orët e para të mëngjesit të sotëm.

“Mbaj mend që tërmeti i 2009-ës që goditi Aquila-n zgjati më shumë. Sot në një moment ndodhi gjithçka.”- u shpreh ai.

A man walks in front of rubble in Amatrice, central Italy, where a 6.1 earthquake struck just after 3:30 a.m., Italy, 24 August 2016. The quake was felt across a broad section of central Italy, including the capital Rome where people in homes in the historic center felt a long swaying followed by aftershocks. ANSA/ MASSIMO PERCOSSI

Një tjetër i mbijetuar, që ndodhej në Configno, në periferi të Amatrice thotë se gjithçka dukej si një makth.

“U zgjuam në 3:35, mobiliet po rrëzoheshin të gjitha, ndërsa muret lëkundeshin. Dolëm nga shtëpia me shpejtësi ashtu siç ishim. Shumë njerëz janë ende vetëm me të mbathura në rrugë.”- rrëfen ai.

b

Ndërkohë, një vajzë me emrin Elisa shkruan në rrjetin social “Twitter”: “Që prej orës 3:36 nuk kam pushuar së pari. U zgjova kur babai hyri në dhomën time duke bërtitur, ndërsa nëna më thërriste në emër. Kam qëndruar gjithë natën rrugëve, nuk mund të futesha dot në shtëpi nga frika”.

The town of Amatrice, mostly destroyed by the quake that hit Central Italy. Amatrice, Italy, 24 august 2016. ANSA/EMILIANO GRILLOTTI

Turisti amerikan Michael Gilroy deklaroi për CNN: “Ishte sikur ta kishe montuar krevatin mbi patina. Jam nga Kalifornia dhe e di se çdo të thotë të goditesh nga tërmeti”.

Edhe nëndrejtoresha e ‘New York Times’, Emma Tucker, e cila ndodhet në Itali për pushime, shkroi në “Twitter”: “Dolëm nga shtëpia jonë në Marche, sepse Italia u godit nga një tërmet i fortë. Ka gërmadha e pluhur kudo. Pas pak u futëm në shtëpi, por lëkundjet rinisën dhe dolëm prap në kopsht. Ishte një tmerr.”

Houses collapsed in Amatrice, central Italy, where a 6.1 earthquake struck just after 3:30 a.m., Wednesday, Aug. 24, 2016. The quake was felt across a broad section of central Italy, including the capital Rome where people in homes in the historic center felt a long swaying followed by aftershocks. ANSA/ MASSIMO PERCOSSI

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Më të klikuarat

To Top