Kuzhina

Studimi: Ja sëmundjet që luftoni nëse hani një vezë në ditë

pse-duhet-ngrene-veze-ne-mengjes
  • dscf3601-638x4531
  • pse-duhet-ngrene-veze-ne-mengjes
  • vezet_1476921597-2870810-550x302
  • dscf3601-638x4531
  • pse-duhet-ngrene-veze-ne-mengjes
  • vezet_1476921597-2870810-550x302

pse-duhet-ngrene-veze-ne-mengjesRevista “American College of Nutrition”(në SHBA) ka publikuar studimin më të ri, sipas të cilit konsumimi i një veze në ditë mund të ul rrezikun e goditjes në tru me 12%. Këto përfundime, të publikuara tek kjo revistë kanë dalë pas vëzhgimit dhe analizimit që u janë bërë studimeve të mëparshme të viteve 1982 – 2015. Në këto studime, ku janë përfshirë më shumë se 275 vullnetarë, janë bërë krahasime mes ushqyerjes me vezë dhe sëmundjeve koronare të zemrës e goditjes në tru.“Vezët kanë shumë vlera ushqyese, përfshirë këtu antioksiduesit, të cilët mund të ulin stresin oksidativ dhe inflamacionin” tregon dr. Dominik Alexander, nga Instituti EpidStat në SHBA.vezet_1476921597-2870810-550x302

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Më të klikuarat

To Top