Bota

Sigmar Gabriel: Negociatat e tregtisë së lirë BE-SHBA kanë dështuar

epa05139805 German Economy Minister Sigmar Gabriel speaking about fostering electromobility during a press conference at the economy ministry in Berlin, Germany, 02 February 2016. German Chancellor Merkel is to meet with top repersentatives from the automobile industry this evening, to discuss new incentives with which to stimulate the lagging demand for electric cars.  EPA/BERND VON JUTRCZENKA

“Bisedimet me amerikanët për marrëveshjen e tregtisë së lirë BE-SHBA të njohur si TTIP kanë dështuar”, deklaroi ministri gjerman i Ekonomisë, Sigmar Gabriel, në një intervistë’ për televizionin gjerman ZDF. “Negociatat me SHBA-në kanë dështuar sepse ne nuk mund të përulemi në kërkesat amerikane si evropianë”, tha Gabriel. “Asgjë nuk po lëviz mbi këtë çështje”, shtoi ai.

Partnershipi Transatlantik i Investimit dhe Tregtisë (TTIP) mund të krijojë zonën më të gjerë në botë të tregtisë së lirë me rreth 800 milionë persona, por është kritikuar shumë nga të dyja anët e Atlantikut. Gjysma e gjermanëve kundër një mandati të katërt të Angela Merkel

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Më të klikuarat

To Top