Bota

Florida zhytet në ujë, goditet nga uragani Hermine

epa000283321 Boats at the Davis Island Yacht Club, in Tampa, Florida, Sunday 26 September 2004, get a taste of hurricane Jeanne during the afternoon hours at low tide. Hight tide in the area will be around midnight. Hurricane Jeanne has been downgraded to a tropical storm, but it is still producing gusty winds of up to 70 mph and heavy rain throughout the Tampa Bay area as it inches toward the Gulf of Mexico.  EPA/ROBERT AZMITIA

Uragani Hermine preku tokën në Floridën veriore, duke u bërë i pari që godet shtetin në 11 vjet. Hermine u përplas dhunshëm në gjirin e Floridës në orët e para të së premtes, si një uragan i kategorisë së parë, duke sjellë me vete një stuhi të fuqishme.

Guvernatori Rik Skot shpalli gjendjen e emergjencës në 51 konte, ndërsa banorët u paralajmëruan për një stuhi të rrezikshme. Siç bëri të ditur Qendra Kombëtare për Uraganët, shpejtësia e erës arriti 80 km në orë. Autoritetet në kryeqytetin e vendit Tallahassee thanë se të paktën 70 mijë banesa ishin pa energji elektrike.

Ekspertë të motit në qytet paralajmëruan mbi rrezikun e përmbytjeve të shpejta dhe u bënë thirrje banorëve të zhvendoseshin në zona të larta. Në jug të Tallahasse, qyteti i Cedar Key përjetoi një rritje të nivelit të detit me 2 metra. Imazhet e postuara në rrjetet sociale treguan përmbytje të konsiderueshme. Edhe pse zona goditet shpesh nga stuhitë e përmbytjet, nuk kishte parë një uragan për rreth 4 mijë ditë.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Më të klikuarat

To Top