Sport

Elseid Hysaj rinovon kontratën me Napolin. Tani kartoni i kushton 50 milionë euro

elseid-hysaj-napoli-sportpress-al_-1-1

Elseid Hysaj përjetë te Napoli. Ky është përfundimi i marrëveshjes së arritur nga menaxheri i yllit shqiptar dhe drejtuesve të klubit italian, në orët e vona të mbrëmjes së të hënës.

Akordi për rinovimin e kontratës së 22-vjeçarin do të ratifikohet me hedhjen e firmës, që duket thjesht një formalitet, pasi palët kanë gjetur gjuhën e përbashkët rreth të gjithë detajeve kontraktuale. Marrëveshja parashikon rinovimin e kontratës me 5 vjet, plus opsionin për një tjetër sezon, ndërsa klauzola e përcaktuar për shitjen e mbrojtësit shkodran është plot 50 milionë euro.

Marrëveshja përmirëson edhe rrogën e Hysaj-t, e cila është rritur në mënyrë të ndjeshme. Nga 600 mijë euro që përfitonte momentalisht, kuqeziu do të fitojë 1,6 milionë euro në vit, me pagesën që do të jetë në rritje progresive pas çdo sezoni, deri sa të arrijë vlerën e 2,3 milionë eurove. Përmirësimi i kushteve të kontratës së numrit 2 të Napolit dhe Kombëtares shqiptare është cilësuar një veprim i natyrshëm, pasi bëhet fjalë për mbrojtësin më të mirë të krahut të djathtë në Serinë A italiane.

Elseid Hysaj u transferua te Napoli në verën e vitit 2015 për 5 milionë euro, ndërsa momentalisht kartoni i tij kushton të paktën gjashtë herë më tepër, me klubet e mëdha europiane, si Barcelona, Atletico Madrid, Bayern Munchen apo Arsenal dhe Chelsea që kanë shfaqur interes për shërbimet e mbrojtësit shkodran.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Më të klikuarat

To Top