Këshilla mjekësore

Ekspertët: Ja pse nuk duhet ti numëroni më kaloritë!

1b8d2dc7-fec9-4d78-b967-86979e4a2a3d-0

24ef9876-97b9-45bf-8736-d0a5cf485526-0Braktisja e një diete kufizuese dhe numërimit të kalorive është çelësi i ruajtjes së një peshë trupore të shëndetshme, sipas shkencëtarëve.

Në fakt, sekreti i shëndetit është pastrimi i mikrobeve në zorrët tona, thotë Profesori i gjenetikës Tim Spector nga Kolegji King i Londrës.

Ai u shpreh për Independent se numërimii i karbohidrateve, yndyrnave dhe kalorive është mënyra e gabuar për të ngrënë shëndetshëm. “Hani sa të doni, vetëm mendoni për mikrobet e juaja,” thotë ai. “Ne kemi rreth 100 trilionë mikrobe brenda trupit tonë në zorrën e poshtme. Ne zakonisht flasim për bakteret, por ka gjithashtu viruse dhe kërpudha që kontribojnë në shëndetin tonë”.

Mikrobet ndihmojnë për të tretur ushqimin dhe janë të rëndësishme për sistemin tonë imunitar, si dhe sigurojnë rreth 1/3 e vitaminave dhe lëndëve kimike të trupit tonë.

Ushqimi që konsumon një person ndikon në shëndetin e mikrobiomës së tyre, Sipas Profesor Spector ka tre rregulla që çdokush duhet të ndjekë: të konsumojë ushqim të vërtetë që nuk është i përpunuar, të marrë shumë fibra dhe të ketë një dietë të larmishme.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Më të klikuarat

To Top